IVV túrák
Írta: hev - Dátum: January 07 2013 21:10:10
Az IVV és Magyarország


1968-ban Németország, Svájc, Luxemburg és Ausztria Lindauban a Bódeni tó mellett létrehozta a Nemzetközi Népsport Szövetséget az IVV-t.
Elhatározták,hogy nemzetközi keretek között szerveznek szabadidős sport programokat minden korosztály számára, kiemelten kezelve a családokat és az ifjúságot.
Négy sportág szerepel a programok között, a természetjárás, a kerékpározás, az úszás és a sífutás.

Az IVV megalakulása után folyamatosan nőtt a tagországok száma, jelenleg 26 nemzet van a rendes tagok sorában és további 22 várakozik felvételre és a sportágak száma is emelkedett (pl. kajakozás).

Magyarország 1993-ban került kapcsolatba egy németországi szabadidősport rendezvényen az IVV német központjában dolgozó sporttársakkal akik felajánlották az akkori Komárom Megyei Természetbarát Szövetségnek, hogy legyenek az IVV tagszervezete. 1994-ben megszületett a döntés Tatabányán, hogy kérjük felvételünket az IVV-be.
1995-ben az IVV Konferencián Magyarországot képviselve a Komárom Megyei Természetbarát Szövetség teljes jogú tagja lett az IVV-nek.

Az IVV legnépszerűbb sportága a természetjárás

Minden sportágban jelvényszerző lehetőségek vannak mégpedig kétféle is, hiszen igazolófüzetekben lehet gyűjteni a bélyegzőket és szabadon választhat mindenki, hogy az alkalmakat vagy a kilométereket gyűjti- e avagy mind a kettőt. A legnépszerűbb sportág - a természetjárás- kategóriái a következők:
r6;Alkalom gyűjtés : 10 és 30, majd 50 és 600 között 25-önként, 600 és1500 között 50-enként,1500 és 3000 között 100-anként jár egy-egy jelvény.
r6;Km-gyűjtésben : 500-tól 8000-ig 500 km-enként, 8000-től 22000-ig 1000km-enként, 25000-től 80000-ig 5000 km-enként jár egy-egy jelvény.

2011-től úgynevezett Permanens túrákon is lehet Magyarországon is IVV bélyegzést szerezni (ugyanis eddig csak az IVV Világ-naptárban szereplő túrákon lehetett). Ennek az a lényege, hogy pl. Magyarországon az IVV éves naptárában szereplő permanens túrákat egy évben - a négy évszakban egyszer-egyszer lehet teljesíteni a megadott információs kontakt személlyel történt egyeztetés alapján.

Km és alkalom-gyűjtő igazolólapokat csak a KEM SZÖSZ TB SZÖV adhat ki. A magyarországi IVV túrák évente megjelennek a médiákban, az Európai Népsport Szövetség kalendáriumában, és megtalálhatók az IVV magyar honlapon is.

IVV túrát önkéntes jelentkezés alapján szövetségek, egyesületek, szakosztályok rendezhetnek a kötelező kritériumok betartásával (pl. körpálya, 5-10-20-40-50 km-en, frissítők, tökéletes útjelzés stb.) csak a KEM SZÖSZ TB SZÖV engedélyével, legalább egy évvel a tervezett lebonyolítás előtt, mivel IVV túra-sorszámot csak a Szövetség adhat ki a rendezőnek.

Permanens IVV túrák Somogyban:


ZAMÁRDI IVV

ZSELIC IVV

Az IVV túrázás megkezdése előtt meg kell vásárolni a pecsétgyüjtő igazolólapot/-lapokat. Külön lapra kell gyüjteni a km-t és az alkalmakat. Az IVV igazolólapra minden egyes IVV vagy permanens IVV túrán egy speciális pecsétet kapunk és ha összejön egy egy fokozathoz a pecsét akkor lehet kiváltani a jelvényt. Az IVV pecsétekért a túrákon pecsétdíjat kell fizetni ami 2013 évben kb. 500 Ft/db. IVV pecsétet két módon kaphatunk, az IVV naptárban szerepelnek azok a túrák amiket a mozgalomba bekapcsolódott egyesületek minden évben egy adott napon szerveznek ebből Somogyban két rendezvény van, ezek pecsétjét csak az adott napon lehet beszerezni.
2011 évtól léteznek a permanens IVV túraútvonalak ezek sajátossága, hogy egyénileg bármikor végig lehet járni (ugyanazt az útvonalat évente maximum négyszer, általában évszakonként) A rendező egyesületek a saját permanens IVV útvonalaikhoz általában internetről letölthető igazolólapot készítenek, ezt kell kitölteni az útmutató szerint, a tényleges teljesítés során a terepen kódszámokat kell leolvasni és felírni. A pecsétdíj befizetése és a pecsételés megszerzése céljából egyeztetni kell az igazolólapon megjelölt kontakt személlyel!
Permanens IVV túraútvonal Somogyban 4 db van, három a Zselicben, egy - és egyben Magyarországon az első - a Külső Somogyi-dombságban, Zamárdi térségében.
Az IVV túraútvonalakról a Magyar honlapon is található részletes ismertetés.